Potrzebujesz porady? Zapraszam. 791 380 012.

24 kwietnia 2018

Koniec umowy nie koniec zobowiązań – zapisy lojalnościowe.

Koniec umowy nie koniec zobowiązań – zapisy lojalnościowe.

W wielu miejscach osoba, która dopiero zaczyna współprace z daną firmą musi podpisać tak zwane „lojalnościówki” czyli zapisy lojalnościowe. Jest to formalny zapis, który reguluje prawa zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Zanim jednak zgodzimy podpisać taki dokument warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą nam później zaszkodzić.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zapisy lojalnościowe nie mogą być mniej korzystne dla pracownika, niż te wynikające z kodeksu pracy. Oznacza to w praktyce to, że działania, które kodeks pracy uznaje za szkodliwe i nie mają one podstawy prawnej, będą nieważne, nawet jeśli zostały wpisane do umowy. Po co więc wprowadzać coś, co i tak nie ma mocy prawnej?

 

Często pracownicy nie zdają sobie z tego sprawy i właśnie dlatego pracodawca podsuwa im tę umowę, zaś pracownik widząc, że się godził na dany zapis rezygnuje ze swoich roszczeń.
Niestety coraz częściej, wiele firm żeruje na niewiedzy osób z zakresu prawa pracy. Należy pamiętać, aby dokładnie przeczytać taką umowę przed podpisaniem.
Wiele firm wprowadza zapis o zakazie konkurencyjności, co oczywiście jest zrozumiałem – specjalista np. od reklamy, mający profesjonalną wiedzę na temat przeprowadzania przetargów, nie może po godzinach opracowywać oferty konkurencyjnej firmie. Z drugiej strony, np. grafik, który idzie do swojej pierwszej pracy za niewielką pensję, powinien się zastanowić czy z czasem taki zapis nie będzie mu kulą u nogi – często oznaczałoby to, że nie może pracować w wolnym czasie nie tylko u konkurencji, ale i nad własnymi projektami.
Wszystkie umowy należy dokładnie czytać – zapisy lojalnościowe są jednymi z nich.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Formularz kontaktowy

Oświadczam, że zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego
Chcesz porozmawiać o ofercie?
Oddzwonimy do Ciebie
do 60 sekund!

Podaj swój numer telefonu:

Możesz też zadzwonić pod numer
791 380 012

Oświadczam, że zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego

Podany numer telefonu posłuży wyłącznie do kontaktów w celu przedstawienia oferty interesującej Cię usługi. Nie będzie on przechowywany, ani przekazany innej firmie.

Sortuj według ceny

Cena: 59zł12001zł
Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie!